11 kwietnia po raz trzeci spotkam się ze studentami krakowskich uczelni w ramach projektu „W Stronę Zmian”. Projekt polega na corocznym organizowaniu cyklu spotkań, warsztatów, szkoleń przede wszystkim z zakresu psychologii dla zainteresowanych młodych ludzi. Nie jestem psychologiem, ale psychologia jest moją pasją. Szczególnie interesują mnie, (co chyba nikogo nie zdziwi) tematy znajdujące się na pograniczu psychologii i prawa. Szczególnie chodzi mi tutaj o stosowanie wiedzy z zakresu psychologii w pracy prawnika, a także prawna dopuszczalność stosowania różnego rodzaju „trików psychologicznych” w ramach wywierania wpływu na innych.
Właśnie tematy z pogranicza tych dwóch nauk – prawa i psychologii poruszane są na moich warsztatach.
W 2011 roku temat spotkania brzmiał: „Negocjacje i mediacje – szansa na porozumienie stron”. Opowiadałem wtedy o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów. O tym, że nie zawsze trzeba, czy też warto kierować sprawę do sądu. O tym, że często rozmowa z drugą stroną, próba wyjaśnienia przyczyny konfliktu mogą dać zaskakujące skutki.
„Trudne konwersacje – czyli jak przełamywać bariery w komunikacji i sprawić, aby to co mówimy było nie tylko zrozumiane, ale i akceptowane” – to temat warsztatów w 2012 roku. Z „trudnymi konwersacjami” spotykamy się często. Opowiadałem więc zarówno o tym, co robię w swojej pracy, aby dobrze zrozumieć innych, ale przede wszystkim o tym, co robię, aby to mnie zrozumiano i przyznano mi, a co za tym idzie moim klientom rację.
W tym roku zajęcia będą oparte w dużej mierze nie tylko na moim doświadczeniu, ale także na badaniach, jakie prowadziłem przygotowując pracę doktorską. Razem ze studentami będę chciał znaleźć odpowiedź na pytanie, czy manipulacja jest legalna i etyczna. Wydaje mi się, że ja odpowiedź już znam, ale nie podam jej tutaj. Razem z uczestnikami warsztatu będę dyskutował na ten temat analizując różne przypadki i mam nadzieję, że poszukiwanie odpowiedzi będzie wspaniałą intelektualną rozrywką.